טיפול בהפרעות קול

טיפול בהפרעות קול

קשה לאמוד את משך הזמן שאנחנו משתמשים בקול שלנו במהלך היום. אנחנו משתמשים בו לצורך שיחות טלפוניות, שיחות פנים אל פנים, אנחנו משתמשים בו בשביל לשיר, להצחיק, לספר סיפורים, לקרוא לילדים או להתלונן לבן או לבת הזוג. באופן טבעי, ככל שאנחנו משתמשים בקול שלנו, במידה ואנחנו לא שומרים עליו, אז הוא נשחק ועלול להינזק.

זמרים אשר צריכים להשתמש בקול שלהם כל יום והוא כלי העבודה העיקרי שלהם, שומרים עליו באמצעות דבש ובאמצעות חומרים אחרים. כשזה לא עוזר, הם משתמשים באמצעים קצת יותר מתקדמים ובאנשי מקצוע, כך גם אנחנו.

הרבה פעמים אנחנו נאלצים להתמודד ולטפל בהפרעות בקול, כתוצאה מדברים יחסית פשוטים. למשל, יובש, כאב גרון כתוצאה מהתקררות, כאב ראש, עייפות ועוד. בכל אחד מהמקרים הנ”ל, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו עם צרידות בגרון, חוסר יכולת להשלים משפט, לחה ועוד שורה של מצבים שהם לא נעימים וכן מונעים מאיתנו לדבר בצורה רגילה.

כיצד מתמודדים עם הפרעות קול

ראשית, ניתן ברמה מסוימת להימנע מהפרעות קול. למשל, לא לדבר הרבה ובטח שלא לדבר בלי הפסקה. אנחנו צריכים לקחת אוויר בין משפט למשפט, לשתות מים, לדאוג לא לדבר על גרון יבש. כמו כן, רצוי מאוד ללבוש חם בימים קרים. אנחנו עלולים להתקרר בחורף, וזה ישפיע על הגרון שלנו.

שנית, אם אנחנו כבר מתמודדים עם כאבי גרון, אנחנו צריכים לדעת מה לעשות בעניין. שלב ראשון, עלינו לקחת כדורי מציצה, לשתות תה חם (רצוי עם ג’ינגר ודבש) ובמקרים קיצוניים אפשר לשתות משקה שכולל ג’ינגר ובצל (זה לא טעים אך זה עוזר).

שלב שני, עלינו ללכת לרופא בשביל שיאבחן את הבעיה. במקרה ואנחנו לא יכולים לטפל בבעיה בעצמנו, רצוי שאיש מקצוע יבחן מהי הבעיה ויסביר לנו כיצד לטפל בה.

במקרה כזה אגב, יתכן מאוד שיתברר שהבעיה דורשת טיפול תרופתי או גרוע מכך, טיפול כירורגי. זה במידה ומדובר בבעיה רצינית.

אופציה נוספת היא לפנות לקלינאי תקשורת שיתרגל איתו דבר נכון, יעיל, כך נוכל ליהנות משימוש בקול מבלי לעייף אותו שלא לצורך. חשוב להקפיד על כל מה שהקלינאי מלמד אותנו ולבצע את התרגילים גם לבד בבית. ככה יש יותר סיכוי שנצליח לשמר על קול בריא.