איך נעלי ריצה מקצועיות שומרות על הרגל שלך?

אנשים רבים חשובים שכל נעל ספורט ממותגת כדאי לקנות משום שהיא תתאים לכל פעילות ולכל ענף ספורט, מבלי לדעת שהמהנדסים ואנשי המקצוע שבנו את נעלי הספורט בנו אותן בהתאם לדגשים של כל ענף. כך, נעליים של כדורגלנים חייבים נעליים שימנעו החלקה על הדשא אבל ישפרו את האחיזה שלהם ויעזרו לבעוט בגמישות. כדורסלנים זקוקים לתמיכה מסיבית בזמן הנחיתה מגבהים ברגע שהם קולעים סל ומדלגים לגובה. נעלי טניס בנויות בצורה מיטבית לשחקני טניס כך שיתאימו לסוגי המגרשים וכן הלאה. בהתאם לכך, גם נעלי ריצה מקצועיות בנויות כך שיהיו חייבות להתאים למי שעוסק בכך מבלי לגרום לו לנזק בריאותי. התכנון של נעל ספורט כזאת נעשית לאחר שנים של מחקר ושל הדמיות שונות, של הצמדת חוקרים לכל רץ כזה כדי לצלם מקרוב ולבדוק מה קורה במעבדה בזמן הריצה ואחרי מעקב רב שנים אחרי רצים מקצועיים והקשבה לצרכים שלהם.

מה נחוץ לרצים מקצועיים?

רצים מקצועיים מתחלקים לאלה שרצים למרחקים קצרי ולאלה שרצים למרחקים ארוכים, כמו מרתונים, טריאתלונים ותחרויות איש הברזל. אנשים כאלה שעוסקים בספורט באופן קבוע זקוקים לנעל ספורט רצינית שתחזיק מעמד במרחקים האלה ובכמה תנאים הכרחיים. כמי שמבלה בשעות רבות של ריצה הנעליים חייבות לעמוד במשימה גם מבחינת שחיקת החומר ועמידותו בתנאי הדרך בשדה ובכבישים. נעל שנשחקת מהר גם אינה מספקת לרגל את הבידוד הנאות שלה בין הרגל לבין הקרקע. גם אם המשקל של הרץ תקין, עדיין המהירות הגבוהה שבה הוא רץ מוסיפה למשקל בכל פעם שהוא נוחת על הקרקע רגל אחר רגל. וכאן באה נקודת התורפה של הנעליים שחייבים לטפל בהן ולבנות אותן נכון.

חשיבות מבנה הנעל

נעל ריצה אוחזת היטב את כף הרגל משום שבמהירות גבוהה נוצרת תנופה והיא יכולה להישמט ולכן לא מספיק רק שהיא עוטפת את הרגל ונקשרת היטב, היא צריך להתאים למבנה הרגל באורך, ברוחב ובגובה, גם כדי לא ללחוץ על הרגל של הרץ בגפה ובסוליה. אחיזת הקרסול שלה חייבת להיות מושלמת משום שהוא נחבט בקרקע כל הזמן בעוצמה רבה והשלד מקבל זעזוע בשל כך. נקודת המגע בין כף הרגל לקרקע חייבת להיות מרופדת אף היא כדי לתמוך בקשת של הרגל כדי שעצמות כף הרגל לא ייסדקו במאמץ הרב והמסיבי שמשקיע הרץ באימונים רבים. כך שנעל ריצה מקצועית חייבת להיות מותאמת לכל נקודות התורפה הפגיעות של הרץ כדי למנוע ממנו פציעה.