הכתף כואבת לאחר אימון בחדר כושר? שווה לבדוק

התעמולה, הצודקת כל כך, להגברת הכושר הגופני, עושה את עבודתה ויותר ויותר אנשים, פונים לחדרי כושר ברחבי הארץ על מנת לשפר את כושרם הגופני ואף לחטב את גופם ולחזק אותו. יחד עם זאת, בתהליכי האימון השונים, ישנה חשיבות רבה לביצוע התרגילים בצורה נכונה ועל פי הכללים הנדרשים. דברים אלה נכונים לגבי כל סוגי האימון והתרגילים, ולבטח נכונה לגבי אימוני כתפיים. כמפרק המורכב והוורסטילי ביותר בגוף האדם, מפרק הכתף נחשב למפרק ייחודי אך גם למפרק רגיש, מפרק שכל תנועה לא נכונה יכולה להוביל להיווצרות של תהליך דלקתי בו, ולעיתים אף מעבר לכך.

בהמשך לכך, אם אתם מתאמנים בחדר כושר, חשוב שתעשו את האימון בהנחיה של מאמן כושר, שלפחות ייתן לכם את ההנחיות החשובות בביצוע התרגילים. ויחד עם זאת, גם אם תערכו את התרגילים בצורה נכונה, כפי שמסביר ד”ר ערן ממן ממרכז כתף ת”א, אתם עדיין עשויים לחזור אל ביתכם עם כאבים בכתפיים, והשאלה האם מדובר בבעיה הדורשת טיפול או שהבעיה תחלוף מעצמה.

בעקרון, תמיד שווה לבדוק, אבל אין צורך לרוץ לרופא

ככלל, אימוני כושר גופני הם אימונים שנועדו בהגדרתם לאמץ את הגוף ולהביא אותו אל קצה גבול היכולת שלו. ככאלה, סביר שמדי פעם בפעם, בעיקר כאשר הכושר הגופני ההתחלתי הוא נמוך, יחווה המתאמן כאבי שרירים, וזה בדיוק המפתח כפי שמסבר ד”ר גבריאל מוזס ממרכז הכתף ת”א. במידה ומדובר בכאבי שרירים, סביר להניח שהכאב יחלוף בתוך יום או יומיים ללא כל השלכות בריאותיות על המתאמן. יחד עם זאת, ייתכן שהכאב נובע מפגיעה במפרק הכתף, פגיעה שנוצרה במהלך האימון.

ככלל, עם הופעת הכאב אין צורך לרוץ מייד לרופא כדי לעבור אבחון של הבעיה, בעיקר עם הכאב נסבל, ובעיקר אם הוא דומה בתחושתו לכאב רגיל של שרירים תפוסים. במקרים אלה, מומלץ להמשיך בשגרת החיים למשך יום יומיים ולעקוב אחרי הכאב. במידה והכאב הולך ומתפוגג, כנראה שמדובר בשרירים תפוסים ואין צורך בטיפול כלשהו, אך אם הכאב נמשך ואולי אף הולך ומתגבר, בהחלט יש מקום לפנות, תחילה לרופא אורתופד, ועל פי הצורך גם לרופא מומחה בבריאות הכתף.

אבחון הבעיה, רק על ידי רופא מומחה

בעיות כתף מתאפיינות בדרך כלל בבעיות דלקתיות שיוצרות כאב שהולך ומתפתח עם הזמן, ואיתו גם המגבלה בתנועת היד, ובבעיות חריפות שאי אפשר להתעלם מהן החל מהרגע הראשון, בעיקר עקב פציעה, תאונה או מחלת רקע. בבעיות בעלות כאב הולך ומתפתח אין צורך להגיע למומחה בעיות כתף עד שהבעיה מאובחנת ובהתאם לאבחון ניתן להחליט מה היקף הטיפול הנדרש. בעיות אחרות דורשות מומחה לבעיות כתף, ואף מומחה לכירורגיה של הכתף, שכן הטיפול יכול להגיע עד כדי התערבות כירורגית וניתוח המפרק על מנת להחזירו לתפקוד מלא. את התשובה הסופית תוכלו לקבל רק לאחר אבחון מקצועי, שבמקרים רבים יצטרך להתבצע על ידי רופא מומחה לבעיות כתף מלכתחילה.