גניקומסטיה והשפעתה על התדמית הגברית

תופעה של התפתחות שד נשי אצל גברים מכונה בשפה המקצועית גניקוסמטיה. היא נגרמת כתוצאה מהתפתחות חריגה של בלוטות חלב, רקמות השד והשומן אשר גורמת לגדילה של החזה למימדים שאינם בגדר הנורמה עבור גברים. למרות הסברה הרווחת, תופעה זו שכיחה יחסית וכתוצאה מכך, ניתוח הקטנת חזה לגבר נעשה פופולארי ביותר בשנים האחרונות. הסיבה הספציפית לתופעה אינה ידועה, אך בין שלל הגורמים ניתן למנות תורשה, שינויים הורמונליים, שינוי דרסטי במשקל, הפרעות בתפקודי כבד וכליות ונטילת תרופות מסוימות המשפיעות על התפתחות השד.

השפעות הגניקומסטיה על התדמית הגברית

גניקומסטיה נחשבת לתופעה שחורגת מהנורמה ושאינה אסתטית, לכן לרב מהווה מושא ללעג. גניקומסטיה לרב תהיה מלווה במבוכה ובירידה בדימוי העצמי של מי שסובל ממנה. מלבד ההשפעה האסתטית והפסיכולוגית ישנו כמובן גם הפן הבריאותי, משום שגניקומסטיה ברמה גבוהה עלולה להוביל לכאבים בחזה ואפילו לסרטן האשך. כל מקרה של גניקומסטיה מוביל בהכרח לפגיעה בדימוי העצמי. רב הגברים אשר סובלים מהבעיה מתביישים בגופם ונמנעים מחשיפתו בציבור. להיווצרות רקמת שד אצל גברים יש משמעות פסיכולוגית עמוקה והיא פוגעת בתדמיתם הגברים, דימוי הגוף, מצב רוחם והאופן בו החברה תופסת אותם. על אף שכיחות התופעה, ממעטים לדבר אליה ולמעשה נוצר מצב של חוסר מודעות ציבורי לבעיה. חוסר המודעות מונע מהרבה גברים לפנות לייעוץ ולטיפול רפואיים מתוך אמונה שאין פיתרון לבעיה. מדובר במצב פיסי הגורם למצוקה נפשית ופסיכולוגית רבה, ולמרות שמקובל לחשוב שמדובר בבעיה קוסמטית בלבד, חשוב לדעת שיש לה גם השלכות תפקודיות. מכאן שהעלאת המודעות לניתוח הקטנת חזה לגבר היא קריטית עבור הסובלים מתופעה זו ובכלל.

הטיפל – ניתוח הקטנת חזה לגבר

גברים הסובלים מגניקומסטיה ברמות שונות, יכולים לבדוק אפשרויות לניתוח קוסמטי להסרת התופעה. במהלך ניתוח הקטנת חזה לגבר, מוסרים שומנים ורקמות שד מהחזה, וכתוצאה מכך נוצר חזה שטוח, מוצק ופרופורציונלי למבנה הגוף הגברי. הניתוח מיועד לגברים בוגרים שסיימו את שלב ההתפתחות, אך במקרים קיצוניים ניתן לבחון ניתוח בגילאים צעירים יותר. מהלך הניתוח כרוך במורכבות המקרה – קל, בינוני או קשה, כאשר המנתח יבחר את שיטת הניתוח בהתאם לכמו תהשומן והרקמות בחזה. אורך הניתוח בדרך כלל כשעה וחצי, ונעשה בהרדמה מקומית. אינו דורש אשפוז אך לעיתים מצריך השגחה לילית. לאחר הניתוח אזור החזה ייחבש בתחבושת לחץ למשך כ-10 ימים, ועל המנותח להימנע מפעילות גופנית מאומצת בזמן זה. חשוב להבין כי כמו בכל ניתוח, גם לניתוח הקטנת חזה לגבר יש סיבוכים אפשריים כגון דימום, זיהום, אסימטריה של השדיים – אך הם נחשבים נדירים למדי.

 

One thought on “גניקומסטיה והשפעתה על התדמית הגברית

Comments are closed.